על השיטה

מהי שיטת Brain Gym®

Brain Gym® היא שיטה עצמאית עם אופי חינוכי ייחודי לעזרה עצמית ולאחרים. מטרת השיטה לעזור לכל אדם להתפתח ולהתחזק בהגשמת הרצונות שלו, לבחור מטרות הנכונות עבורו,בדרכו הייחודית שיוכל לפתח את יכולותיו וליישם את הרצוי לו בצעד המתאים הבא מהמקום בו הוא נמצא. לשיטה תהליך עבודה עם תפריט תרגילי תנועה קלים ומהנים להשגת מטרות וביצוען בדרך יעילה ומוצלחת.

כיצד נוצרה שיטת Brain Gym®?

השיטה נולדה לפני עשרות שנים מהצורך להגיש עזרה לאנשים המתקשים ללמוד קרוא וכתוב. היא התקדמה להיות מעבר לעזר להישגים אקדמיים וספורטיביים וכיום נותנת מענה בכל רמות התפקוד של האדם. בכוחה לאפשר לכל אדם להתפתח בכל היכולות שלו. במהלך השנים המשיכה השיטה להתפתח והיום Brain Gym® במודל החדש עוזר לכל הרוצה להמשיך לצמוח ולגדול ברמת היכולת ובהיבטי החיים השונים והמגוונים.

מקורות Brain Gym®

האווירה התרבותית

דר' פול דניסון, מייסד ומפתח השיטה, נולד באמריקה במלחמת העולם השנייה. זו הייתה תקופה בה אמריקה רק התאוששה מהחוויות הקשות של המשבר הכלכלי הנורא שפקד אותה. העולם נולד מחדש בחבלי לידה עזים, בגלים של מאבקים בין הישן והחדש -התנגשויות רצונות, עבודה מפרכת והזדמנויות, סכנות אבידות ויגון, אתגרים מול הבלתי צפוי. העולם נכנס לתקופה חדשה של מהפכה טכנולוגית ששינתה את פניו. התעשייה, המדע, המסחר והטכנולוגיה התקדמו בצעדי ענק. ביחד עם אלה עלתה גם הדרישה להישגים בלימודים והייתה תחרות קשה בין המצטרפים לשוק העבודה. ניתן למצוא קווי דמיון רבים לתקופה זו גם בחיינו כיום.

למזלו של פול הוא נולד למשפחה אוהבת, תרבותית, אומנותית אך ענייה. הוא סבל מקשיים רבים בראייה, בדיבור ובתנועה. בבית הספר היה שונה ולא מובן למורים ולילדים. אחרי שלש השנים הראשונות בבית הספר החליטו הוריו להעבירו לבית ספר אחר;כתוצאה מכך, אמנם הוא נשאר כתה, אך למזלו זכה סוף-סוף במורה שהבינה ללבו ונתנה לו סביבה תומכת ואוהבת. המשך הסיפור ידוע.רק בהסתמך על יכולות פנימיות אדירות של רצון, הבנה והתמדה הצליח פול דניסוןלהתמודד עם העולם. זה היה בזכות האתגרים שעמדו בפניו שהוא הצליח להבין את המנגנונים והצרכים הנכונים שבסופו של דבר עזרו לו להצליח. הוא פילס דרך חינוכית חדשה שכולנו יכולים ללמוד ולהרוויח ממנה. הוא הוכיח בדוגמת חייו, שאפשר ושאין דבר העומד בפני הרצון. עבודת חייו של פול נקראת BG.

האידיאלים

מאז ומתמיד בערה בלבו של פול אהבת האמת, הצדק והרצון להטיב לחיי אדם. הוא דוגל בהמשכיות, מכיר בגדולת אלה שקדמו לו ובקניין הרוחני שלהם.הוא ממשיך במסורת הרואים בחינוך הפרט את הדרך לבניית חברת אמת, צדק וחברה טובה עם הזדמנות לאנשים שיהיו מאושרים. הוא מגדיר עצמו כמחנך. אצטטאת הגדרת המושג חינוך ממילון אבן שושן: "הקניית הרגלים, דרכי חשיבה והתנהגות; פיתוח המידות, האופי והכשרים הרוחניים של החניכים להשגת מטרה אידיאלית מסוימת; להבדיל מן "ההוראה" שעיקרה הקניית ידיעות והשכלה". כזו היא הרוח והגישה של פול והיא מתבטאת בעבודתו עוד מתחילתה, בנסיבות ששררו במחצית השנייה של המאה העשרים, דבר המעיד על יכולתו ליזום ולחדש.

הטכניקות: (חינוך וקינסיולוגיה)

פול יסד את ה"קינסיולוגיה החינוכית". הוא ספג הבנות מתורות חינוך רבות ופסיכולוגיות שונות. בעולם המודרני קיים צורך חזק להגשים הבנות מופשטות (לדוגמא מתורת היחסות, הקוונטים וכדומה) בחומר הגשמי בפשטות, במהירות, ביעילות ולהמשיך לשמור אותן כיחידה ביחד; יחד עם זאת האדם קשור עם הסביבה החומרית דרך הגוף שלו. הדבר נכון גם בשטח החינוך. פול חיפש ומצא את המפתח לחבור בין השניים:

"התנועה היא השער ללמידה"

קינסיולוגיה היא תורת התנועה של גוף האדם. הקינסיולוגיה התפתחה במאה העשרים על יסודות של אנטומיה מערבית ועקרונות ריפוי מהפילוסופיה של המזרח. פול בעבודתו שאל כלים טכניים מהקינסיולוגיה ומשיטות נוספות והתאים אותםלשימוש חינוכי בלבד לפי עקרונות הלמידה הטבעית.

התפתחות Brain Gym® ו-Edu-K 

עבודת Brain Gym התפתחה מעזרה למתקשים ללמוד לקרוא ולכתוב לשיטה עצמאית המתאימה לכל אדם בכל רמת התפתחות בה הוא נמצא. ב- 1986 פול ואשתו גייל פרסמו ספרון קטן כתום בו הופיעו 26 תרגילים בשם Brain Gym.תרגילים אלה העניקו לשיטה את שמה. הכוונה הייתה ונשארה לשפר באדם את תפקודי המרכז המנהל שלו. השם נשאר גם כשהשיטה התפתחה הלאה. יש אנשים החושבים בטעות ש- 26 תרגילים אלה הם השיטה כולה. היום השיטה לוקחת בחשבון את "האינטליגנציות השונות" של הפסיכולוגיה החדישה ואת כל שלביההתפתחות של האדם מינקות ועד זקנה, וכן את תהליכי החיים השונים בחברה המודרנית.